First, we write the reaction equation:
3Pb(NO₃)₂ + 2Na₃PO₄ → 6NaNO₃ + 3Pb₃(PO₄)₂
Moles of Pb ions present:
moles = concentration x volume
= 0.15 x 0.25
= 0.0375
From the equation,
moles Pb : moles Na₃PO₄
= 3 : 2
Moles of Na₃PO₄:
2/3 x 0.0375
= 0.025
volume = moles / concentration
= 0.025 / 0.1
= 0.25 L
= 250 ml
In writing the formula for a salt the symbol of the cation is first then the anion is written second .
Answer:
Gamma
Explanation:
I'm not sure how to do it without calculations but:
E=hv
7*10^7 J/mol=6.626*10^34 Js * v
v=1*10^41
Gamma rays.
More here: https://www.hasd.org/faculty/AndrewSchweitzer/spectroscopy.pdf
Answer:
Following are the answer to this question:
Explanation:
In the given question information is missing, that is equation which can be defined as follows:

- Growing temperatures may change its connection to just the way which consumes thermal energy in accordance with Le chatelier concepts Potential connection is endothermic. Answer: shifts to the right
-
Kc are described as a related to the concentration by the intensity of both the reaction for each phrase which reaches a power equal towards its stoichiometric equation coefficient Kc = \frac{product}{reactant}
It increases [product] but reduces [reactant] Therefore, Kc increases