Answer:
-2092 kJ
Explanation:
Let's consider the chemical reaction that causes chromium to corrode in air.
4 Cr + 3 O₂ → 2 Cr₂O₃
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ΔH° - T × ΔS°
where,
- ΔH°: standard enthalpy of the reaction
- ΔS°: standard entropy of the reaction
ΔG° = -2256 kJ - 298 K × (-0.5491 kJ/K)
ΔG° = -2092 kJ
1 mole of carbon contains 12 g
Thus, 34.6 moles will contain; 34.6 × 12 = 415.2 g
If a substance contains 89.2 % carbon,
then, (415.2/89.2) ×100 = 465.47 g of the substance will be required to yield 34.6 moles of carbon.
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
The correct answer is B. H2SO4 + B(OH)3 B2(SO4)3 + H2O
Hope this helps!
Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review