Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
rod end A is strongly attracted towards the balls
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance
Explanation:
When the ball with a negative charge approaches the A end of the neutral bar, the charge of the same sign will repel and as they move they move to the left end, leaving the rod with a positive charge at the A end and a negative charge of equal value at end B.
Therefore rod end A is strongly attracted towards the balls and
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance