Answer:
$2.64
Step-by-step explanation:
Selling them at 5 cents each ($0.05), he could sell 1 dozen buttons for
12 * $0.05 = $0.60
As he bought them at $0.38 per dozen, the profit per dozen would be
$0.60 - $0.38 = $0.22
As 12 dozen is 1 gross, the profit per gross would be
12 * $0.22 = $2.64
Answer:
The number of ways is equal to 
Step-by-step explanation:
The multiplication principle states that If a first experiment can happen in n1 ways, then a second experiment can happen in n2 ways ... and finally a i-experiment can happen in ni ways therefore the total ways in which the whole experiment can occur are
n1 x n2 x ... x ni
Also, given n-elements in which we want to put them in a row, the total ways to do this are n! that is n-factorial.
For example : We want to put 4 different objects in a row.
The total ways to do this are
ways.
Using the multiplication principle and the n-factorial number :
The number of ways to put all 40 in a row for a picture, with all 12 sophomores on the left,all 8 juniors in the middle, and all 20 seniors on the right are : The total ways to put all 12 sophomores in a row multiply by the ways to put the 8 juniors in a row and finally multiply by the total ways to put all 20 senior in a row ⇒ 
Answer:I am giving out 60 points if answer my question s
Step-by-step explanation:
Plz help
The whole magic jug had 668.36 ounces of mysterious elixir in it.
Sylvia came along and marked it into 4 equal amounts, so each
amount was (1/4) of (668.36 ounces).
Now, you would have us believe, she tucked the magic jug under her cloak,
walked quickly and quietly down the hall into the shadows, pulled the jug out,
and quaffed one of the equal amounts from it, all in one slug.
The quantity remaining in the jug was then
(3/4) of (668.36 ounces) = 501.27 ounces.
The same process works for length, volume, area, stones, money, anything.
If you divide up what you have into 4 equal parts, then each part is 1/4 .
If you eat, sell, lose, or give away 1/4 of it, you have 3/4 left.