Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
1. Dr Equipment 36000
Cr Cash 9000
Cr Notes payable 27000
( To record entry of equipment purchase on cash and on promissory note)
Explanation:
Equipment = 36000
Paid in cash = 36000 /4 =9000 and balance 36000-9000=27000 to be signed promissory note.
Answer:
$12106
Explanation:
Below are the possible return options, and investment options given the schedule and period of investment.
REFER TO ATTACHED FILE FOR THE CHAT
According to this chart, Uncle can get maximum return only from option C. So he should invest everything there, however he needs to pay off 24,000 loan at the end of Year 3. Therefore, he needs to invest an amount that will yield him 24000 at then end of year 3, in Plan B.
That can be calculated by 24000/1.36 = 17647
The balance amount can wait till the beginning of year 2, and then all the amount can be invested in Plan C.
The maximum return at the end of 5 years available will be:
Amount invested in Plan C = 90000 - 17647 (amount saved for the loan payment) = 72353
Return from Plan C at the end of 5yrs = 72353 x 1.66 = $ 12106
Answer: a. Anticipate the effect your message will have on the receiver.
b. Analyze the bad-news situation
Explanation:
In the Phase 1 of the writing process, it is required that one should analyze the bad-news situation, and then anticipate the effect that such news will on have on the receiver. After this has been one, the message will then be adapted accordingly.
In a scenario whereby it's anticipated that the reader will be upset about the news, then the message might be reshaped so that the reader won't be angry.