From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)
The object with the greater mass has a greater gravitational force and that determines what satellites orbit around it. An object with more mass will never orbit an object with less.
Answer:
<h3>The answer is 4.29 m/s²</h3>
Explanation:
The acceleration of an object given it's velocity and time taken acting on it can be found by using the formula

From the question
velocity = 30 m/s
time = 7 s
We have

We have the final answer as
<h3>4.29 m/s²</h3>
Hope this helps you
<h2>For Second Solid Lumped System is Applicabe</h2>
Explanation:
Considering heat transfer between two identical hot solid bodies and their environments -
- If the first solid is dropped in a large container filled with water, while the second one is allowed to cool naturally in the air than for second solid, the lumped system analysis more likely to be applicable
- The reason is that a lumped system analysis is more likely to be applicable in the air than in water as the convection heat transfer coefficient so that the Biot number is less than or equal to 0.1 that is much smaller in air
Biot number = the ratio of conduction resistance within the body to convection resistance at the surface of the body
∴ For a lumped system analysis Biot number should be less than 0.1