Answer:
E = 1.25×10¹³ N/m²
Explanation:
Young's modulus is defined as:
E = stress / strain
E = (F / A) / (dL / L)
E = (F L) / (A dL)
Given:
F = 10 kg × 9.8 m/s² = 98 N
L = 1 m
dL = 10⁻⁵ m
A = π/4 (0.001 m)² = 7.85×10⁻⁷ m²
Solve:
E = (98 N × 1 m) / (7.85×10⁻⁷ m² × 10⁻⁵ m)
E = 1.25×10¹³ N/m²
Round as needed.
Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.
<span>The formulas are,
v1d1² = v2d2² ........ (1)
h = (v2²-v1²)/2g ...... (2)
Given that,
v1 = 1.71 m/s
we assume that the stream has decreased by a factor
d2 =0.805d1
then,
v1d1² = v2 (0.805d1)²
cancelled both side d1² then we get,
v1 = v2 (0.805)²
v1 = v2 (0.648025)
Sub v1 = 1.71,
1.71 = v2 (0.648025)
v2 = 1.71/0.648025
v2 = 2.638787083831642
v2 = 2.64 m/s
The vertical distance formula,
h = (v2²-v1²)/2g
We know that value of gravity constant is 9.8 m/s²
h = {(2.64)² - (1.71)²)/2(9.8)
h = {(6.9696) - (2.9241)}/19.6
h = (4.0455)/19.6
h = 0.2064030612244898
h = 0.21 cm
Therefore, the vertical distance h = 0.21 cm.</span>
I would say unlimited polarity because the compass’s needle is always attracted to Earth’s north pole.
Good luck to you!
Answer:
correct option is c. 31.0°C
Explanation:
given data
copper of mass = 100 g
electric drill = 1/2"
power = 40.0 W
time = 30 s
C copper = 387 J/kgC
to find out
copper's increase in temperature
solution
we get here energy that is express a s
energy = 40 W × 30 s
energy = 1200 Watt seconds
and heat acquired by drill is here as
heat acquired = 100 × T × 387
here temperature rise in copper mass as
temperature rise in copper mass =
× T × 387
temperature rise in copper mass = 38.7 × T Watt second
we know that all the energy from the drill heats the copper
so we can say
38.7 × T = 1200
T = 31°C
so correct option is c. 31.0°C