The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.
Answer:
(c) +6.67
Explanation:
f1 = 10 cm
f2 = 20 cm
u = Object distance = 15 cm
Distance between lenses = 20 cm
For first lens image distance

Distance from second lens is 10 cm to the right

The final image will appear as +6.67 cm
Answer:
kJ/mol
Explanation:
= initial vapor pressure = 45.77 mm Hg
= final vapor pressure = 193.1 mm Hg
= initial temperature = 213.1 K
= final temperature = 243.7 K
= Heat of vaporization
Using the equation


J/mol
kJ/mol
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>
So 1 kg = 2.2 pounds.
66kg | 2.2 pounds
--------| ------------------
| 1kg
I set it up like this. The 66 kg crosses out with the 1kg. So you multiply the top 66 x 2.2 = 145.2 pounds