Larry Finkelstein, Norman Fischer, and Cassius Schwartz have been overlooked, in my opinion.
Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
Answer:
Our solar system has total eight planets out of which four are inner planets and four are outer planets. The four outer planets are Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. The common characteristics of outer planets is that they are gaseous planets. They are larger on size than the inner rocky planets and are faraway from Sun. They have larger period of revolution around the Sun.
Uranus is a gaseous planet and lies far from Sun and hence has large period of revolution. It takes 84 Earth years to revolve around Sun. This data indicates that Uranus resides in the outer region of the Solar System.
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.