Im guessing it's (a) since the numbers go in chronological order and you read the periodic table left to right
Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db
Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
F4.0
Explanation:
To obtain a shutter speed of 1/1000 s to avoid any blur motion the f-number should be changed to F4.0 because the light intensity goes up by a factor of 2 when the f-number is decreased by the square root of 2.