Answer:
The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Explanation:
Given that,
Diameter = 10 cm
Current = 0.20 A
Magnetic field = 0.30 T
Unit vector
We need to calculate the torque on the loop
Using formula of torque

Where, N = number of turns
A = area
I = current
B = magnetic field
Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Hello! I can help you with this!
1. Providence- Rhode Island
2. Philadelphia- Pennsylvania
3. St. Mary’s- Maryland
4. Plymouth and Boston- Massachusetts
5. Charleston- South Carolina
6. Savannah- Georgia
7. Hartford- Connecticut
8. New Amsterdam- New York
9. Jamestown- Virginia
Answer:
294 Joules
Explanation:
From the question;
- Mass of the drum is 10 kg
- The length of inclined surface, OA is 5 m
- The final height of the drum on the plane AB is 3 m
We are required to determine the potential energy of the drum at A
We know that potential energy is given by the formula;
Potential energy = mgh
where m is the mass, g is the gravitational pull and h is the height
Taking g as 9.8 N/kg
Then;
Potential energy = 10 kg × 9.8 N/kg × 3 m
= 294 Joules
Thus, the potential energy of the drum at A is 294 Joules
Answer:
Explanation:
height of pole = 15 ft
height of man = 6 ft
Let the length of shadow is y .
According to the diagram
Let at any time the distance of man is x.
The two triangles are similar

15 y - 15 x = 6 y
9 y = 15 x

Differentiate with respect to time.

As given, dx/dt = 4 ft/s

ft/s
Answer:
The Position of the object L = 0.172 m
Explanation:
The detailed explanation of the question is given in the attach document.