Its period 5 from 5s25p6, with Xenon(54) as the noble gas. 2+6 = 8 electrons
54+8 = 62, or Sm.
The density of a substance can simply be calculated by
dividing the mass by the volume:
density = mass / volume
Therefore calculating for the density since mass and volume
are given:
density = 46.0 g / 34.6 mL
density = 1.33 g / mL
24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M