Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
The organic compound retinal binds with opsin and forms rhodopsin. Retinal is part of the molecule that is responsible for its color. This part is called chromophore. On the other hand, opsins are the proteins in photoreceptor cells. Retinal bounds with these opsins and forms rhodopsin: the basis of the human vision. Rhodopsin is also a protein.It is the pigment in the retinas of humans and animals.
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
Answer : Option C) Atomic Size
Explanation : The atomic radius of the elements is found to be decreasing if we go from left to right in the modern periodic table. Accordingly,
increases as the number of shielding electrons present in the atomic nucleus of the periodic elements which lies in the same row remains constant while the number of protons in each atomic shell increases.
The effective nuclear charge
of an atom is defined as the net positive charge which is felt by the valence electron of the atomic element.
When
is observed to decrease, it is seen that the atomic radius grows in size. So, it explains the inverse relationship between both. This phenomenon occurs, because there is more screening of the electrons from the nucleus taking place, which is observed due to decrease the attraction between the electron and the nucleus.
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s