Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
Answer:
0.056 psi more pressure is exerted by filled coat rack than an empty coat rack.
Explanation:
First we find the pressure exerted by the rack without coat. So, for that purpose, we use formula:
P₁ = F/A
where,
P₁ = Pressure exerted by empty rack = ?
F = Force exerted by empty rack = Weight of Empty Rack = 40 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₁ = 40 lb/452.4 in²
P₁ = 0.088 psi
Now, we calculate the pressure exerted by the rack along with the coat.
P₂ = F/A
where,
P₂ = Pressure exerted by rack filled with coats= ?
F = Force exerted by filled rack = Weight of Filled Rack = 65 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₂ = 65 lb/452.4 in²
P₂ = 0.144 psi
Now, the difference between both pressures is:
ΔP = P₂ - P₁
ΔP = 0.144 psi - 0.088 psi
<u>ΔP = 0.056 psi</u>
Answer:
Common Sense
Explanation:
The chick has probably seen other chicks get caught by the Hawk and knows not to go near, or saw a giant bird flying straight towards it and used common sense to identify it as danger and run away. Although if this is for a test or a grade or something, please do not use the answer, it is most likely incorrect. This is honestly my best answer.
Answer:
The value is 
Explanation:
From the question we are told that
The Coulomb constant is 
The charge on the electron/proton is 
The mass of proton 
The mass of electron is 
Generally for the electron to be held up by the force gravity
Then
Electric force on the electron = The gravitational Force
i.e



