Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy

Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
![\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BP_1V_1%7D%7BP_2V_2%7D%20%3D%5Cfrac%7BT_i%7D%7BT_f%7D%5C%5CSince%2C%20V_1%3DV_2%20%20%20%20%5Bisochoric%2Fprocess%5D%5C%5C%5CRightarrow%20%5Cfrac%7BP_%7Batm%7D%7D%7B4P_%7Batm%7D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B300%7D%7BT_f%7D%20%5C%5C%5CRightarrow%20T_f%20%3D%201200%20K)
So, 
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have

Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.
the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g