Answer:
I think it is 6
Step-by-step explanation:
Because u have to find the upper and lower quartile first
so the upper quartile = 10
lower quartile = 16
then u would substract the lower quartile from the upper quartile which is 6
6 is your answer
Hope this helps u but if u ever need help let me know
First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A
Answer:
Methods of obtaining a sample of 600 employees from the 4,700 workforce:
Part A: The type of sampling method proposed by the CEO is Convenience Sampling.
Part B: When there are equal number of participants in both campuses, stratification by campus would give a more precise approximation of the proportion of employees who are satisfied with the cleanliness of the breakrooms than stratification by gender. Another method to ensure that stratification by campus gives a more precise approximation of the proportion of employees who are satisfied with the cleanliness of the breakrooms than stratification by gender is to ensure that the sample is proportional to the proportion of each campus to the whole population or workforce.
Step-by-step explanation:
A Convenience Sampling technique is a non-probability (non-random) sampling method and the participants are selected based on availability (early attendees). The early attendees might be different from the late attendees in characteristics such as age, sex, etc. Therefore, sampling biases are present. All non-probability sampling methods are prone to volunteer bias.
Stratified sampling is more accurate and representative of the population. It reduces sampling bias. The difficulty arises in choosing the characteristic to stratify by.
Well you have to find out how many cd is 40% and 30%
30% = 30x.3=9
40% = 30x.4=16
now add 16 and 9
16+9=25 now subtract 25 from 30 and see that you have 5 cd of a different type of music to find that as a % divide 5 by 35 to get .14 I rounded it to the nearest hundreth now move the decimal over 2 spots to get 14%