Answer:
A) 3.59 cm
Explanation:
Given that :-
The density of the gold ingot = 
Given that:- Mass = 5.50 lbs
Also, considering the conversion of lbs to g as shown below:-
1 lb = 453.592 g
Thus,
Mass =
= 2494.756 g
The volume = Length*Breadth*Height
Given that:- Length = 12.0 cm , Breadth = 3.00 cm
Considering the expression for density as:-


Solving for height, we get that:-
Height=3.59 cm
Answer:
<em>3.27·10²³ atoms of O</em>
Explanation:
To figure out the amount of oxygen atoms in this sample, we must first evaluate the sample.
The chemical formula for sodium sulfate is <em>Na₂SO₄, </em>and its molar mass is approximately 142.05
.
We will use stoichiometry to convert from our mass of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>Na₂SO₄</em>, and then from moles of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>O </em>using the mole ratio; then finally, we will convert from moles of <em>O </em>to atoms of <em>O </em>using Avogadro's constant.
19.3g <em>Na₂SO₄</em> ·
·
·
After doing the math for this dimensional analysis, you should get a quantity of approximately <em>3.27·10²³ atoms of O</em>.
Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.
The element used in advertising signs is neon.