112.5 miles because 4x25=100 and half of 25 is 12.5 so 100+12.5= 112.5
technically 4.5x25=112.5
The geometric sequence formula is expressed as an = a1 * r^(n-1) where n is an integer. In this case, upon substitution, 150.06 = 16 * r^(4). extracting r, r is equal to 1.75. Hence the 17th term from the formula is equal to 123802.32.
If one labour works 200 hours per month, the amount of hot water heaters the labour can produce is = 200 × 0.25 = 50 hot water heaters
The demand is to produce 57600 hot water heaters
The number of labourers employed is 57600 ÷ 50 = 1152 labourers
Answer:
- The total amount accrued, principal plus interest, from compound interest on an original principal of $ 300.00 at a rate of 6% per year compounded 2 times per year over 0.5 years is $ 309.00.
- The total amount accrued, principal plus interest, from compound interest on an original principal of $ 300.00 at a rate of 6% per year compounded 2 times per year over 1 year is $ 318.27.
Step-by-step explanation:
a) How much will you have at the middle of the first year?
Using the formula

where
Given:
Principle P = $300
Annual rate r = 6% = 0.06 per year
Compound n = Semi-Annually = 2
Time (t in years) = 0.5 years
To determine:
Total amount = A = ?
Using the formula

substituting the values



$
Therefore, the total amount accrued, principal plus interest, from compound interest on an original principal of $ 300.00 at a rate of 6% per year compounded 2 times per year over 0.5 years is $ 309.00.
Part b) How much at the end of one year?
Using the formula

where
Given:
Principle P = $300
Annual rate r = 6% = 0.06 per year
Compound n = Semi-Annually = 2
Time (t in years) = 1 years
To determine:
Total amount = A = ?
so using the formula

so substituting the values


$
Therefore, the total amount accrued, principal plus interest, from compound interest on an original principal of $ 300.00 at a rate of 6% per year compounded 2 times per year over 1 year is $ 318.27.
Answer: the total amount that you can earn in 15 years is $737245. Option C
Step-by-step explanation:
You receive an annual salary of $32,900 and each year, you are assured of a 5.5% raise. Assuming there was no raise, you get 100% of your previous salary each year. With a raise of 5.5%, you will get 100 + 5.5 = 105.5% of your previous salary for each year. This is a geometric progression and we want to determine the sum of 15 terms(15 years).
The formula for the sum of terms in a geometric progression is
Sn = [a(r^n - 1)]/ r - 1
Sn = sum of n terms
a = the first term
n = number of terms
r = common ratio
From the information given,
a = 32900
n = 15
r = 105.5/100 = 1.055
S15 = [32900(1.055^15 - 1)] / 1.055 - 1
S15 = [32900(2.23247649 - 1)] / 0.055
S15 = 32900 × 1.23247649) / 0.055
S15 = 737245.0277
S15 = $737245