Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
Answer:
Fc = 7.14N
Explanation:
First of all, let's convert everything to the same unit system:
m = 0.0031kg R = 13.1cm * 1m / 100cm = 0.131m
ω = 50000 rev/min * 1rev /( 2π rad ) * 1min / 60s = 132.63 rad/s
Now we can calculate centripetal force as:

Replacing the values we get the answer:
Fc = 7.14N
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Answer:
a) battery-->electrical current-->copper wire rotor -->magnet--> mechanical energy
Explanation:
Answer:
The magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines is 
Explanation:
Given that,
Positive charge = 24.00 μC/m
Distance = 4.10 m
We need to calculate the angle
Using formula of angle



We need to calculate the magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines
Using formula of electric field

Put the value into the formula



Hence, The magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines is 