When the Skydiver jump out a plane, his Potential Energy is being converted or transform into Kinetic energy due to gravity. Hope this helps
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light