Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!
Answer:
Pound is the product of slug and foot/square second.
Explanation:
We are given that
Force=1 N
1N=
We have to find the units comprise the pound.
Force=1 Pound
Mass=Slug
Acceleration=
Therefore,
1 pound=
Therefore, we can write as 1 pound is equal to the product of slug and ft/square second.
Hence, pound is the product of slug and foot/square second.
Potassium belongs to group IA of the elements. This means that it will give up one of its electrons to form the cation K+. Opposite to that is bromine in which it accepts one electrons to form the anion Br-. The binding of these elements will form KBr and is formed from transfer of electron from one element to the other. This is the mechanism of ionic bond formation.
Answer:
Spring constant, k = 0.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Force acting on DNA molecule, 
The molecule got stretched by 5 nm, 
Let k is the spring constant of that DNA molecule. It can be calculated using the Hooke's law. It says that the force acting on the spring is directly proportional to the distance as :



k = 0.3 N/m
So, the spring constant of the DNA molecule is 0.3 N/m. Hence, this is the required solution.