Answer:
The percent yield of this reaction is 70%
Explanation:
The reaction is: N₂ + 3H₂ → 2NH₃
We only have the mass of H₂, so we assume that N₂ is in excess
We convert the mass to moles, to work with the reaction:
450 g . 1mol / 2 g = 225 moles
Ratio is 2:3. 3 moles of H₂ can produce 2 moles of ammonia
Therefore 225 moles of H₂ will produce (225 .2)/ 3 = 150 moles
This is the 100% yield reaction → We convert the moles of NH₃ to mass
150 mol . 17g /1mol = 2550 g
Percent yield = (Produced yield/Theoretical yield) .100
Percent yield = (1575g/2550g) . 100 = 70%
The limiting reactant can be determined by calculating the
moles supplied / moles stoich ratio and the lowest is the limiting reactant.
Fe(CO)5 ratio = [6 g / 195.9 g/mol] / 1
Fe(CO)5 ratio = 0.0306
PF3 ratio = [4 g / 87.97 g/mol] / 2
PF3 ratio = 0.0227
H2 ratio = [4 g / 2 g/mol] / 1
H2 ratio = 2
<span>We can see that PF3 has the lowest ratio, so it is the
limiting reactant.</span>
Answer: Aluminum, 
Explanation:
Density is defined as the mass contained per unit volume. It is characteristic of a substance.
Given : Mass of object = 8.44 grams
Volume of object=
Putting in the values we get:
Thus density of the object will be
which matches that of aluminium.
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation:
The molecular formula for aspartame is C14H18N2O5, and its molar mass is about 294 g/mol.
Convert 1.2 g into moles, which gives
1.2 g / 294 g/mol = 4.08 X 10-3 moles aspartame.
Since each mole of aspartame has 2 moles of nitrogen, you have 8.16 X 10-3 moles of N in your 1.2 grams of aspartame.
Finally, multiply that by Avogadro's number to get the number of N atoms:
8.16 X 10^-3 mol X 6.02 X 10^23 = 4.9 X 10^21 nitrogen atoms.