The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.
Answer:
1 ) Electrons are less massive than than atomic nuclei.
Explanation:
A positively charged body tends to attract negatively charged particle and repel positively charged particle. Neutral body consists of atoms which contain both positively charged particles ( electrons ) and negatively charged particles ( protons ). Electrons are small and light in weight . Both electrons and protons experience equal and opposite force by an external charged body but shift in electron is more because of their being comparatively lighter. So the body gets polarized due to uneven distribution of charge. This results into body getting attracted through the process of induction.
Answer:
Explanation:
Solution is in the picture attached
Answer:
Explanation:
We shall apply Wien's displacement law which is as follows .
λ T = b where λ is wavelength of light that is coming out of hot body to maximum extent .
Putting the value of temperature given and b
λ x 500 = 2898 μmK
λ = 5.796 μm = 5796 nm
For temp 1050 K
λ = 2760 nm
For temp 1800 K
λ = 1610 nm
For temp 2500 K
λ = 1159.2 nm
The visible range starts from 740 nm .
Hence we can expect that some amount of visible light may emerge at the temperature of 2500K because the wavelength that we have calculated above gives the value of peak wavelength of a spectrum of light coming out of hot body .