Number of employees outside of company=40-29=11
we can calculate the percent decrease in staff by the rule of 3
40 employees-----------------100%
11 employees---------------- x
x=(11 employees*100%) / 40 employees=27.5%
The percent decrease in staff was: 27.5%
The correct answer is:
B. 
The radius of sphere A is multiplied by
to produce the radius of sphere B.

Answer:
Scatter plots resembles line graphs in that they are plotted on the x and y axis. The are used because they show how much one variable is affected by another.
Scatter diagrams are important since in statistics they can show the extent of correlation, if any, between the values of observed quantities or a behavior.
First, determine the center of the circle by getting the midpoint of the points given for the circumference.
midpoint = ((0 + 0)/2, (3 + -4)/2)
midpoint (0, -0.5)
Then, we get the radius by determining the distance from either of the circumferential point to the center.
radius = √(0 - 0)² + (3 +4)² = 7
The equation for the circle would be,
x² + (y + 0.5)² = 7²