(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
Milliliters to Ounces Conversions
some results rounded
mL - fl oz
200.00 6.7628
200.01 6.7631
200.02 6.7635
200.03 6.7638
200.04 6.7642
200.05 6.7645
200.06 6.7648
200.07 6.7652
200.08 6.7655
200.09 6.7658
200.10 6.7662
200.11 6.7665
200.12 6.7669
200.13 6.7672
200.14 6.7675
200.15 6.7679
200.16 6.7682
200.17 6.7686
200.18 6.7689
200.19 6.7692
200.20 6.7696
200.21 6.7699
200.22 6.7702
200.23 6.7706
200.24 6.7709
mL fl oz
200.25 6.7713
200.26 6.7716
200.27 6.7719
200.28 6.7723
200.29 6.7726
200.30 6.7729
200.31 6.7733
200.32 6.7736
200.33 6.7740
200.34 6.7743
200.35 6.7746
200.36 6.7750
200.37 6.7753
200.38 6.7757
200.39 6.7760
200.40 6.7763
200.41 6.7767
200.42 6.7770
200.43 6.7773
200.44 6.7777
200.45 6.7780
200.46 6.7784
200.47 6.7787
200.48 6.7790
200.49 6.7794
mL fl oz
200.50 6.7797
200.51 6.7800
200.52 6.7804
200.53 6.7807
200.54 6.7811
200.55 6.7814
200.56 6.7817
200.57 6.7821
200.58 6.7824
200.59 6.7828
200.60 6.7831
200.61 6.7834
200.62 6.7838
200.63 6.7841
200.64 6.7844
200.65 6.7848
200.66 6.7851
200.67 6.7855
200.68 6.7858
200.69 6.7861
200.70 6.7865
200.71 6.7868
200.72 6.7872
200.73 6.7875
200.74 6.7878
mL fl oz
200.75 6.7882
200.76 6.7885
200.77 6.7888
200.78 6.7892
200.79 6.7895
200.80 6.7899
200.81 6.7902
200.82 6.7905
200.83 6.7909
200.84 6.7912
200.85 6.7915
200.86 6.7919
200.87 6.7922
200.88 6.7926
200.89 6.7929
200.90 6.7932
200.91 6.7936
200.92 6.7939
200.93 6.7943
200.94 6.7946
200.95 6.7949
200.96 6.7953
200.97 6.7956
200.98 6.7959
200.99 6.7963
Explanation:
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The temperature change is 
Explanation:
From the question we are told that
The velocity field with which the bird is flying is 
The temperature of the room is 
The time considered is t = 10 \ seconds
The distance that the bird flew is x = 1 m
Given that the bird is inside the room then the temperature of the room is equal to the temperature of the bird
Generally the change in the bird temperature with time is mathematically represented as
![\frac{dT}{dt} = -0.4 \frac{dy}{dt} -0.6\frac{dz}{dt} -0.2[2 * (5-x)] [-\frac{dx}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4%20%5Cfrac%7Bdy%7D%7Bdt%7D%20-0.6%5Cfrac%7Bdz%7D%7Bdt%7D%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%20%5B-%5Cfrac%7Bdx%7D%7Bdt%7D%20%5D)
Here the negative sign in
is because of the negative sign that is attached to x in the equation
So
![\frac{dT}{dt} = -0.4v_y -0.6v_z -0.2[2 * (5-x)][ -v_x]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4v_y%20%20-0.6v_z%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%5B%20-v_x%5D)
From the given equation of velocity field



So
substituting the given values of x and t
First, we write the SI prefixed. The SI unit for distance is meters.
Kilo = 10³
Mega = 10⁶
Giga = 10⁹
Terra = 10¹²
Because our value has ten to the power of 11, we will use the closest and lowest power prefix, which is giga.
1.5 x 10¹¹ / 10⁹
= 1.5 x 10² Gm or 150 Gm
Writing in kilometers, we simply repeat the procedure except we divide by 10³ this time.
1.5 x 10¹¹ / 10³
= 1.5 x 10⁸ km