<span>Here the force that is applied between the electron and proton is centripetal, so equate the two forces to determine the velocity.
We know charge of the electron which for both Q1 and Q2, e = 1.60 x 10^-19 C
The Coulombs Constant k = 9.0 x 10^9
Radius r = 0.053 x 10^-9m = 5.3 x 10^-11 m
Mass of the Electron = 9.11 x 10^-31
F = k x Q1 x Q2 / r^2 = m x v^2 / r(centripetal force)
ke^2 / r^2 = m x v^2 / r => v^2 = ke^2 / m x r
v^2 = ((1.60 x 10^-19)^2 x 9.0 x 10^9) / (9.11 x 10^-31 x 5.3 x 10^-11 )
v^2 = 4.77 x 10^12 = 2.18 x 10^6 m/s
Since one orbit is the distance,
one orbit = circumference = 2 x pi x r; distance s = v x t.
v x t = 2 x pi x r => t = (2 x 3.14 x 5.3 x 10^-11) / (2.18 x 10^6)
t = 33.3 x 10^-11 / 2.18 x 10^6 = 15.27 x 10^-17 s
Revolutions per sec = 1 / t = 1 / 15.27 x 10^-17 = 6.54 x 10^15 Hz</span>
Answer:3.87*10^-4
Explanation:
What is the decrease in mass, delta mass Xe , of the xenon nucleus as a result of this deca
We have been given the wavelength of the gamma ray, find the frequency using c = freq*wavelength.
C=f*lambda
3*10^8=f*3.44*10^-12
F=0.87*10^20 hz
Then with the frequency, find the energy emitted using equation
E=hf E = freq*Plank's constant
E=.87*10^20*6.62*10^-34
E=575.94*10^(-16)
With this energy, convert into MeV from joules.
With the energy in MeV, use E=mc^2 using c^2 = 931.5 MeV/u.
Plugging and computing all necessary numbers gives you
3.87*10^-4 u.
Answer:
B
Explanation:
because, convection is the transfer of heat between fluid substances/materials