Answer:
The vinegar is not enough to neutralize the pool.
Explanation:
The [OH⁻] in the pool is 1.0x10⁻¹mol / L. To know how many moles of OH⁻ are in the solution, you must calculate volume of the pool thus:
V(pool) = πr²h
<em>Where r, radius is d/2 = 12m/2 = 6m and h is deep of the pool = 10m
</em>
V(pool) = π(6m)²*10
V(pool) = 1131m³
As 1m³ = 1000L:
1131m³ × (1000L / 1m³) = 1131000L in the pool.
And moles of OH⁻ are:
1.0x10⁻¹mol / L ₓ 1131000L = 131100 moles of OH⁻ are in the pool
The neutralization of OH⁻ with H⁺ is:
OH⁻ + H⁺ → H₂O
<em>That means to neutralize the pool you must add 131100 moles of H⁺.
</em>
The H⁺ concentration in a vinegar pH = 2 is:
pH = -log [H⁺]
2 = -log [H⁺]
1x10⁻²M = [H⁺]
4L are just 4x10⁻² moles of [H⁺]. As you need 131100 moles of H⁺:
<h3>The vinegar is not enough to neutralize the pool.</h3>
One mole of a compound contains the mass equivalent to the molecular mass or relative formula mass of the compound.
1 mole of iron iii chloride contains a mass of 162.2 g.
Therefore, 50 g will contain 50 g/162.2 g = 0.3083 moles
= 0.3083 moles of Fe2Cl3
Answer:
V2 = 0.75 L
Explanation:
assumin ideal gas:
∴ T1 = 300K
∴ V1 = 0.500 L
∴ T2 = 450 K
⇒ V2 = ?
assuming P, n constant:
⇒ PV1 = RT1n
⇒ V1/T1 = Rn/P = K..........(1)
⇒ V2/T2 = RN/P = K..........(2)
(1) = (2):
⇒ V1/T1 = V2/T2
⇒ V2 = (V1/T1)T2
⇒ V2 = (0.500 L/300 K)(450 K)
⇒ V2 = 0.75 L
Answer:
2) HClO3 is stronger because chlorine is more electronegative than iodine.
Explanation:
The more electronegative the element is the more strong or acidic it becomes.
Chlorine being more electronegative than Iodine makes it easier for it to pull the electron of hydrogen more strongly and hence has a higher tendency to release a H+ unit. Hence that makes it stronger.