Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:
0.3677181864 m
Explanation:
u = Velocity = 1.5 m/s
= Angle = 20°
y = -20 cm
Velocity components


Acceleration components




Time taken is 0.26088 seconds

The distance the beetle travels on the ground is 0.3677181864 m
Answer:
Explanation:
From the data it appears that A is the middle point between two charges.
First of all we shall calculate the field at point A .
Field due to charge -Q ( 6e⁻ ) at A
= 9 x 10⁹ x 6 x 1.6 x 10⁻¹⁹ / (2.5)² x 10⁻⁴
= 13.82 x 10⁻⁶ N/C
Its direction will be towards Q⁻
Same field will be produced by Q⁺ charge . The direction will be away
from Q⁺ towards Q⁻ .
We shall add the field to get the resultant field .
= 2 x 13.82 x 10⁻⁶
= 27.64 x 10⁻⁶ N/C
Force on electron put at A
= charge x field
= 1.6 x 10⁻¹⁹ x 27.64 x 10⁻⁶
= 44.22 x 10⁻²⁵ N
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .