Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
This question deals with the volume of different shapes.
a) volume of the sphere is "33.51 m³".
b) volume of the cylinder is "25.13 m³".
a)
The volume of a sphere is given by the following formula:

<u>Volume = 33.51 m³</u>
<u />
b)
The volume of a cylinder is given by the following formula:

<u>Volume = 25.13 m³</u>
<u />
Learn more about <em>volume </em>here:
brainly.com/question/16686115?referrer=searchResults
The attached picture shows the formulae of the <em>volume</em> of different shapes.
Incomplete question as the car's speed is missing.I have assumed car's speed as 6.0m/s.The complete question is here
An amusement park ride consists of a car moving in a vertical circle on the end of a rigid boom of negligible mass. The combined weight of the car and riders is 6.00 kN, and the radius of the circle is 15.0 m. At the top of the circle, (a) what is the force FB on the car from the boom (using the minus sign for downward direction) if the car's speed is v 6.0m/s
Answer:

Explanation:
Set up force equation
∑F=ma
∑F=W+FB
The minus sign for downward direction
Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J