Answer:
The speed in the first point is: 4.98m/s
The acceleration is: 1.67m/s^2
The prior distance from the first point is: 7.42m
Explanation:
For part a and b:
We have a system with two equations and two variables.
We have these data:
X = distance = 60m
t = time = 6.0s
Sf = Final speed = 15m/s
And We need to find:
So = Inicial speed
a = aceleration
We are going to use these equation:


We are going to put our data:


With these equation, you can decide a method for solve. In this case, We are going to use an egualiazation method.



![[\sqrt{(15m/s)^2-(2*a*60m)}]^{2}=[15m/s-(a*6s)]^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Csqrt%7B%2815m%2Fs%29%5E2-%282%2Aa%2A60m%29%7D%5D%5E%7B2%7D%3D%5B15m%2Fs-%28a%2A6s%29%5D%5E%7B2%7D)








If we analyze the situation, we need to have an aceleretarion greater than cero. We are going to choose a = 1.67m/s^2
After, we are going to determine the speed in the first point:




For part c:
We are going to use:




Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Answer:d
Explanation:
Spring is compressed to a distance of x from its equilibrium position
Work done by block on the spring is equal to change in elastic potential energy
i.e. Work done by block 
therefore spring will also done an equal opposite amount of work on the block in the absence of external force
Thus work done by spring on the block 
Thus option d is correct
Answer:
I = 2 kgm^2
Explanation:
In order to calculate the moment of inertia of the door, about the hinges, you use the following formula:
(1)
I: moment of inertia of the door
α: angular acceleration of the door = 2.00 rad/s^2
τ: torque exerted on the door
You can calculate the torque by using the information about the Force exerted on the door, and the distance to the hinges. You use the following formula:
(2)
F: force = 5.00 N
d: distance to the hinges = 0.800 m
You replace the equation (2) into the equation (1), and you solve for α:

Finally, you replace the values of all parameters in the previous equation for I:

The moment of inertia of the door around the hinges is 2 kgm^2