Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer
Answer: 4.0 g/mL
Explanation:
The volume increased by 5.0 mL. Recall that the number of significant figures is equal to the number of certain values you can read plus one. Here, the volume increased from 14.0 mL to 19.0 mL, so the volume of X is 5.0 mL.
Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K