Answer:
Explanation:
Impulse = change in momentum
mv - mu , v and u are final and initial velocity during impact at surface
For downward motion of baseball
v² = u² + 2gh₁
= 2 x 9.8 x 2.25
v = 6.64 m / s
It becomes initial velocity during impact .
For body going upwards
v² = u² - 2gh₂
u² = 2 x 9.8 x 1.38
u = 5.2 m / s
This becomes final velocity after impact
change in momentum
m ( final velocity - initial velocity )
.49 ( 5.2 - 6.64 )
= .7056 N.s.
Impulse by floor in upward direction
= .7056 N.s
Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.
The best and most correct answer among the choices provided by the question is the fourth choice.
The best people for advising is <span>the government agency that regulates these types of chemicals.</span>
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Because charges are positioned on a square the force acting on one charge is the same as the force acting on all others.
We will use superposition principle. This means that force acting on the charge is the sum of individual forces. I have attached the sketch that you should take a look at.
We will break down forces on their x and y components:


Let's figure out each component:


Total force acting on the charge would be:

We need to calculate forces along x and y axis first( I will assume you meant micro coulombs, because otherwise we get forces that are huge).


Now we can find the total force acting on a single charge:

As said before, intensity of the force acting on charges is the same for all of them.