When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Answer:
Magnification is the number of times larger an image is compared with the real size of the object.
Magnification = Image / Actual = 5/0.4 =12.5
Explanation:
Answer: 
Explanation:
Significant figures : The figures in a number which express the value or the magnitude of a quantity to a specific degree of accuracy is known as significant digits.
Rules for significant figures:
Digits from 1 to 9 are always significant and have infinite number of significant figures.
All non-zero numbers are always significant.
All zero’s between integers are always significant.
All zero’s after the decimal point are always significant.
All zero’s preceding the first integers are never significant.
Thus
has three significant figures
Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>