Employee benefits are generally considered added compensation in addition to wages or salary. so if it were represented as a function it would be C=b+w. The total compensation C would be equal to benefits b plus wages or salary w.
Answer:
a) 0.88
b) 0.35
c) 0.0144
d) 0.2084
e) 0.7916
Step-by-step explanation:
a) The probability of a peanut being brown is 12/100 = 0.12. Hence the probability of it not being brown is 1-0.12 = 0.88
b) 12% of peanuts are brown, 23% are blue. So 35% are either blue or brown. The probability of a peanut being blue or brown is, therefore 35/100 = 0.35.
c) 12% of peanuts are red, so the probability of a peanut being red is 12/100 = 0.12. In order to calculate the probability of 2 peanuts being both red, we can assume that the proportion doesnt change dramatically after removing one peanut (because the number of peanuts is absurdly high. We can assume that we are replenishing the peanuts). To calculate the probability of 2 peanuts being both red, we need to power 0.12 by 2, hence the probability is 0.12² = 0.0144.
d) Again, we will assume that the probability doesnt change, because we replenish. The probability of a peanut being blue is 0.23. The probability of it not being blue is 0.77, so the probability of 6 peanuts not being blue is obtained from powering 0.77 by 6, hence it is 0.77⁶ = 0.2084
e) The event 'at least one peanut is blue' is te complementary event of 'none peanuts are blue', so the probability of this event is 1- 0.2084 = 0.7916
Given:
Future Value = $75,210
term = 8 years
rate = 8.5%
Initial loan = ?
In this case, we need to find the present value of the loan. Compounded means that even the interest has an interest.
PV = FV / (1 + i)^n
PV = 75,210 / (1 + 0.085)⁸
PV = 75,210 / (1.085)⁸
PV = 75,210 / 1.9206
PV = 39,159.64
Initial loan is $39,159.64
total interest is $75,210 - 39,159.64 = $36,050.36
Answer:
Rs.64
Step-by-step explanation:
<u>Amount of oranges:</u>
<u>Oranges sold:</u>
<u>Money made:</u>
<u>Selling price of 150 kg:</u>
<u>Cost price:</u>
- x+10% = 70.4
- x*1.1= 70.4
- x= 70.4/1.1
- x= Rs.64
- Cost price of oranges= Rs. 64