We will assume that the only reactants are x and y and that the only product is xy.
Based on the law of mass conservation, mass is an isolated system that can neither be created nor destroyed.
Applying this concept to the chemical reaction, we will find that the total mass of the reactants must be equal to the total mass of the products,
therefore:
mass of x + mass of y = mass of xy
12.2 + mass of y = 78.9
mass of y = 78.9 - 12.2 = 66.7 grams
Answer:
The anode half reaction is : 
Explanation:
In electrochemical cell, oxidation occurs in anode and reduction occurs in cathode.
In oxidation, electrons are being released by a species. In reduction, electrons are being consumed by a species.
We can split the given cell reaction into two half-cell reaction such as-
Oxidation (anode): 
Reduction (cathode): 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
overall: 
So the anode half reaction is : 
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
The most likely explanation for this observation is C. his car has turned on more pistons to provide the extra energy needed to accelerate.
When cruising, hybrid cars are able to employ electrical energy to drive the car. Moreover, even if a vehicle is not a hybrid, a greater amount of fuel is consumed when one accelerates because the vehicle has to generate a force larger than the force of air resistance in order for it to accelerate. This increased demand of force reduces the vehicle's fuel economy.
Answer:
The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.
Explanation:
In all cases involving gas mixtures, the total gas pressure is related to the partial pressures, that is, the pressures of the individual gaseous components of the mixture. Put simply, the partial pressure of a gas is the pressure it exerts on a mixture of gases.
Dalton's law states that the total pressure of a mixture of gases is equal to the sum of the pressures that each gas would exert if it were alone. Then:
PT= P1 + P2 + P3 + P4…+ Pn
where n is the amount of gases present in the mixture.
In this case:
PT=PN₂ + PAr + PHe + PNe
where:
- PT= 987 torr
- PN₂= 44 torr
- PAr= 486 torr
- PHe= 218 torr
- PNe= ?
Replacing:
987 torr= 44 torr + 486 torr + 218 torr + PNe
Solving:
987 torr= 748 torr + PNe
PNe= 987 torr - 748 torr
PNe= 239 torr
<u><em>The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.</em></u>