Answer:
i think it might be A
Step-by-step explanation:
For this case we have the following equation:
E = 9m + 8100
Substituting E = 8865 we have:
8865 = 9m + 8100
Clearing m we have:
9m = 8865-8100
m = (8865-8100) / (9)
m = (765) / (9)
m = 85 Kg
Answer:
Gavin's mass is:
m = 85 Kg
4x + 14 = k
Do the opposite of PEMDAS
Isolate the x, subtract 14 from both sides
4x + 14 (-14) = k (-14)
4x = k - 14
divide 4 from both sides
4x/4 = (k-14)/4
x = (k-14)/4 is your answer
hope this helps
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.