Answer:
I am not a driver, but I think it's C.
Explanation:
Answer:
The speed of light will be c=3x10^8m/s
Explanation:
This is the same as the speed of light because your speed does not affecttje speed of light so you will see the light approaching you at the same speed of light c
The mass of one washer is 0.0049 kg.
The mass of two washers is 0.0098 kg.
The mass of three washers is 0.0147 kg.
The mass of four washers is 0.0196 kg.
Since I'm assuming that its perfectly elastic, considering there's not enough information given, so I think that no energy is dissipated in the collision
hmax = h - d + { [ mpvp - mb√(2gd) ] / (mp+mb) }² / (2g)
Answer:
we have to find out the critical resolved shear stress. As it it given in the question
Ф = 28.1°and the possible values for λ are 62.4°, 72.0° and 81.1°.
a) Slip will occur in the direction where cosФ cosλ are maximum. Cosine for all possible λ values are given as follows.
cos(62.4°) = 0.46
cos(72.0°) = 0.31
cos(81.1°) = 0.15
Thus, the slip direction is at the angle of 62.4° along the tensile axis.
b) now the critical resolved shear stress can be find out by the following equation.
τ
= σ
( cosФ cosλ)
now by putting values,
= (1.95MPa)[ cos(28.1) cos(62.4)] = 0.80 MPa (114 Psi) 7.23