% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719
Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
First convert the amount of grams you have of each substance to moles. Find your limiting reactant by calculating how many grams are needed to complete this reaction. If done correctly, you would see that we need .226 moles of Potassium to complete this reaction. However, we only have .118 moles of Potassium, so K must be our limiting reactant. Then use the moles of K to find out how many moles of K^2S are made. Then convert the amount of moles of K^2S to grams and you should get 10.3 g K^2S
Answer:
The partial pressure of NO2 = 0.152 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure NO2 = 0.500 atm
Total pressure at equilibrium = 0.674 atm
Step 2: The balanced equation
2NO2(g) → 2NO(g) + O2(g)
Step 3: The initial pressure
pNO2 = 0.500 atm
pNO = 0 atm
p O2 = 0 atm
Step 4: Calculate pressure at the equilibrium
For 2 moles NO2 we'll have 2 moles NO and 1 mol O2
pNO2 = 0.500 - 2x atm
pNO =2x atm
pO2 = xatm
The total pressure = p(total) = p(NO2) + p(NO) + p(O2)
p(total) = (0.500 - 2x) + 2x + x= 0.674 atm
0.500 + x = 0.674 atm
x = 0.174 atm
This means the partial pressure of NO2 = 0.500 - 2*0.174 = 0.152 atm