Answer:
The value is 
Explanation:
From the question we are told that
The Coulomb constant is 
The charge on the electron/proton is 
The mass of proton 
The mass of electron is 
Generally for the electron to be held up by the force gravity
Then
Electric force on the electron = The gravitational Force
i.e




Answer:
A = 2.36m/s
B = 3.71m/s²
C = 29.61m/s2
Explanation:
First, we convert the diameter of the ride from ft to m
10ft = 3m
Speed of the rider is the
v = circumference of the circle divided by time of rotation
v = [2π(D/2)]/T
v = [2π(3/2)]/4
v = 3π/4
v = 2.36m/s
Radial acceleration can also be found as a = v²/r
Where v = speed of the rider
r = radius of the ride
a = 2.36²/1.5
a = 3.71m/s²
If the time of revolution is halved, then radial acceleration is
A = 4π²R/T²
A = (4 * π² * 3)/2²
A = 118.44/4
A = 29.61m/s²
Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):

Answer:
it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
Explanation:
The configuration of parallel plates is called a capacitor and is widely used to create constant electric fields inside.
To obtain this field it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
This is so that the fields created by each plate can be added inside and subtracted from the outside of the plates