Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
GIVEN:
60 beats per minute
21 beats per minute
find x= how fast would an astronaut be flying away
1 x
----- * ------ = (60x = 21) -------> 60x = 21 ------------> x= 0.35
60 21 ------- -----
60 60
The answer is 0.35 seconds which refers to how fast would an astronaut be flying away from the earth if he has a heart rate of 21 beats/min.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
Answer:
c. 972
Explanation:
The volume of a rectangular solid is calculated as the product of its dimensions, that is, its width, its length and its height:

1 feet is equal to 12 inches, so:

Now, we calculate the volume of the object in cubic inches:

As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.