The radius of the circular path is 1.5 m.
The circumference is then

The ball moves 3π m every 2.2 s, so the speed is
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position:
Answer:
x2 = 0.99
Explanation:
from superheated water table
at pressure p1 = 0.6MPa and temperature 200 degree celcius
h1 = 2850.6 kJ/kg
From energy equation we have following relation



![2850.6 + [\frac{50^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}] = h2 +[ \frac{600^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}]](https://tex.z-dn.net/?f=2850.6%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B50%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D%20%3D%20h2%20%2B%5B%20%5Cfrac%7B600%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D)
h2 = 2671.85 kJ/kg
from superheated water table
at pressure p2 = 0.15MPa
specific enthalpy of fluid hf = 467.13 kJ/kg
enthalpy change hfg = 2226.0 kJ/kg
specific enthalpy of the saturated gas hg = 2693.1 kJ/kg
as it can be seen from above value hf>h2>hg, so phase 2 is two phase region. so we have
quality of steam x2
h2 = hf + x2(hfg)
2671.85 = 467.13 +x2*2226.0
x2 = 0.99
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²