To convert grams to atoms, we first need to find the moles and then multiply by Avogadro's constant.
0.1310 g * (1 mol/22.99 g) * (6.022*10^23 atom/1 mol) = 3.431 *10^21 atoms.
When ΔG° is the change in Gibbs free energy
So according to ΔG° formula:
ΔG° = - R*T*(㏑K)
here when K = [NH3]^2/[N2][H2]^3 = Kc
and Kc = 9
and when T is the temperature in Kelvin = 350 + 273 = 623 K
and R is the universal gas constant = 8.314 1/mol.K
So by substitution in ΔG° formula:
∴ ΔG° = - 8.314 1/ mol.K * 623 K *㏑(9)
= - 4536
Answer:
Is not possible to make a buffer near of 7.
Optimal pH for sulfate‑based buffers is 2.
Explanation:
The dissociations of H₂SO₄ are:
H₂SO₄ ⇄ H⁺ + HSO₄⁻ pka₁ = -10
HSO₄⁻ ⇄ H⁺ + SO₄²⁻ pka₂ = 2.
The buffering capacity is pka±1. That means that for H₂SO₄ the buffering capacity is in pH's between <em>-11 and -9 and between 1 and 3</em>, having in mind that pH's<0 are not useful. For that reason, <em>is not possible to make a buffer near of 7.</em>
The optimal pH for sulfate‑based buffers is when pka=pH, that means that optimal pH is <em>2.</em>
<em />
I hope it helps!
From other sources, the given mass of the solute that is being dissolved here is 7.15 g Na2CO3 - 10H2O. We use this amount to convert it to moles of Na2CO3 by converting it to moles using the molar mass then relating the ratio of the unhydrated salt with the number of water molecules. And by the dissociation of the unhydrated salt in the solution, we can calculate the moles of Na+ ions that are present in the solution.
Na2CO3 = 2Na+ + CO3^2-
7.15 g Na2CO3 - 10H2O (1 mol / 402.9319 g) (1 mol Na2CO3 / 1 mol Na2CO3 - 10H2O) ( 1 mol Na2CO3 / 1 mol Na2CO3-10H2O ) ( 2 mol Na+ / 1 mol Na2CO3) = 0.04 mol Na+ ions present
Answer:
The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.
Explanation:
In all cases involving gas mixtures, the total gas pressure is related to the partial pressures, that is, the pressures of the individual gaseous components of the mixture. Put simply, the partial pressure of a gas is the pressure it exerts on a mixture of gases.
Dalton's law states that the total pressure of a mixture of gases is equal to the sum of the pressures that each gas would exert if it were alone. Then:
PT= P1 + P2 + P3 + P4…+ Pn
where n is the amount of gases present in the mixture.
In this case:
PT=PN₂ + PAr + PHe + PNe
where:
- PT= 987 torr
- PN₂= 44 torr
- PAr= 486 torr
- PHe= 218 torr
- PNe= ?
Replacing:
987 torr= 44 torr + 486 torr + 218 torr + PNe
Solving:
987 torr= 748 torr + PNe
PNe= 987 torr - 748 torr
PNe= 239 torr
<u><em>The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.</em></u>