M= #moles / L
4.35/.75 = 5.6
1 mole of carbon contains 12 g
Thus, 34.6 moles will contain; 34.6 × 12 = 415.2 g
If a substance contains 89.2 % carbon,
then, (415.2/89.2) ×100 = 465.47 g of the substance will be required to yield 34.6 moles of carbon.
The answers are the following that can be answered using the chart:
A. Which type of hurricane is expected to strike more frequently this century?
Category 4 + 5C. In general, will hurricanes likely become stronger or weaker this century?
Stronger, because there are more stronger ones thant he weaker ones that can result to hurricane.
E. Which types of hurricanes are expected to drop in frequency by more than 25% this century?
Categories 1, 2, 3
Answer:
Shifts the equilibrium to the left. reduces solubility.
Explanation:
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S S 2S
∴ Ksp = 6.4 E-9 = [ Mg2+ ] * [ F- ]² = S * (2S)²
⇒ 4S² * S = 6.4 E-9
⇒ 4S³ = 6.4 E-9
⇒ S³ = 1.6 E-9
⇒ S = 1.1696 E-3 M
- NaF(s) → Na+(aq) + F-(aq)
0.10M 0.10M 0.10M
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S' S' 2S' + 0.10
⇒ Ksp = 6.4 E-9 = (S')*(2S' + 0.10)²
If we compare the concentration (0.10 M) of the ion with Ksp ( 6.4 E-9 ); thne we can neglect S' as adding:
⇒ 6.4 E-9 = (S')*(0.10)² = 0.01S'
⇒ S' = 6.4 E-7 M
∴ % S' = ( 6.4 E-7 / 0.1 )*100 = 6.4 E-4% <<< 5%, we can make the assumption
We can observe that S >> S' ( 1.1696 E-3 M >> 6.4 E-7 M ), which shows that the solubility is reduced by the efect of the common ion from the salt, which causes the equilibrium to shift to the left, precipitating part of MgF2(s).
1, Read the entire lab procedure through and make sure it is understandable. 2, Put on safety goggles and an apron. 3, Check the flask for chips and cracks. 4, <span> Use heat-resistant gloves or tongs to swirl the flask.</span>