<em>The solubility silver chromate in grams per liter = 3.65. 10⁻¹⁰</em>
<em>2,74.10⁹ liters of water are required to dissolve 1.00 g of silver chromate</em>
<h3><em>Further explanation</em></h3>
Solubility is the maximum amount of a substance that can dissolve in some solvents. Factors that affect solubility
Ksp is an ion product in equilibrium
Solubility relationships and solubility constants of the AxBa solution can be stated as follows.
AₓBₐ (s) ← ⎯⎯⎯⎯ → x Aᵃ⁺ (aq) + a Bˣ⁻ (aq)
s xs ys
Ksp = [Aᵃ⁺] ˣ [Bˣ⁻] ᵃ
Ksp = (xs) ˣ (ys) ᵃ
Solubility unit in the form of mole / liter or gram / liter
Solubility of Ag₂CrO₄ = 1.10 .10⁻¹² mole / liter
to change units to grams / liter, we multiply by molar mass:
M Ag₂CrO₄ = 2.Ar Ag + Ar Cr + 4. Ar O
M Ag₂CrO₄ = 2.108 + 52 + 4.16
M Ag₂CrO₄ = 332
So the solubility is in grams / liter
= 1.10. 10⁻¹² x 332
= 3.65. 10⁻¹⁰
(3 significant numbers, 3.6 and 5)
If we dissolve 1 gram of silver chromate into the solution, we need as much water as possible
= 1 gram / 3.65. 10⁻¹ grams / liter
= 2.74.10⁹ liter
(3 significant numbers, 2,7 and 4)
<h3><em>Learn more</em></h3>
the rate of solubility
brainly.com/question/9551583
influencing factors are both solubility and the rate of dissolution
brainly.com/question/2393178
The solubility of a substance
brainly.com/question/2847814
Keywords: solubility, silver chromate, a significant number