Answer:
Explanation:
Force = Mass * acceleration due to gravity.
Given
Mass of the paratrooper = 57kg
Acceleration due to gravity = 9.81m/s²
Required
Force pulling him down
Substitute unto formula;
F = 57 * 9.81
Force = 559.17 N
Hence the force pulling him down is 559.17N
Answer:
C. The structure has numerous features indicating alignments with movements of the Sun and cultural heritage claimed that the rulers were descendants of the Sun.
Explanation:
Electric field at the center of circular arc is given by the formula

here we know that




also we know that

now from above formula


Answer:
Explanation:


= 250 moles.
N = n×6.02×
= 1.505×
Total charge = (1.505×
) × (1.6×
)
= 2.4×
C.