It would go B. A. E. D. C.
Hope I helped!
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L
Answer:
The physical and chemical change that occurs in the aquaponics are given below.
Explanation:
The plants and animals grow in size and decrease the mass of plant due to eating by the fishes is a physical changes which occurs in aquaponics. The sunlight has a heat energy which is absorb by the plants present in aquaponics which is a type of endothermic reaction. In aquaponics, the ammonia present in water is converted into nitrates which is used by the plants as a nutrients. When the mass is converted into energy, it increases the temperature of the ecosystem and also the earth surface. For example, if a wood is burn, it change into heat energy which increases the temperature and cause the global warming on the earth surface.
The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol