The correct option is B.
Nuclear fission and fusion are two different types of nuclear reactions, through which energy may be obtained. Nuclear fission involves the splitting of a molecule into two different part in order to generate energy while nuclear fusion reaction involves the joining together of two elements in other to form one product. Nuclear fission generate much radioactive waste than nuclear fusion. The radioactive waste that is obtainable during nuclear fusion is less than 1% of that produce by nuclear fission.
Answer:
By electromagnetic waves.
Explanation:
The sun transfers heat to earth via electromagnetic waves in twomajor ways:
this is the transfer of energy by invisible electromagnetic ways.
The radiant sun energy warms the atmosphere and becomes heat energy. This transfer of heat through movement of fluids or usually air is called convection.
Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s
b) intervalul de timp t3 in care prin fata sa trece vagonul urmator
Sper că am ajutat!