The answers to the question would be number 2, number 3, and number 5
Answer:
The correct option is;
Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The distance Dennis covered in 5 hours = 500 km
Dennis's average speed in the first two hours = 150 km/h
Dennis's average speed in the last two hours = 100 km/h
Therefore;
Dennis traveled 150 km/h × 2 h = 300 km in the first two hours
Dennis traveled 100 km/h × 2 h = 200 km in the last two hours
Which gives, Dennis traveled 300 km + 200 km in 2h + 2h = 4h
Therefore, Dennis traveled 500 km in 4 hours and Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip.
.50 or 1/2
.10 or 1/10
.75 or 3/4
The correct answer is D. 14c + 5g + 12.
The entry fee is $6 each. 6 + 6 = 12
Each girl goes on 7 rides which cost c dollars. 7c + 7c = 14c
The number of games both girls play totals 5. And each game costs g dollars. 2g + 3g = 5g.
Add all the costs up and you get 14c + 5g + 12 as their total cost for going to a carnival.
Answer:
$2680
Step-by-step explanation:
3.00-1.50= 1.50 profit per hotdog
1200+800=2000 expenses
1.50 (3120) = 4680
4680-2000=
2680 in profit