Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


Answer:
volcanic eruptions
Explanation:
The volcanic eruptions are the ones that manage to cause changes to the lithosphere by building up new material on the surface. Through the volcanic eruptions we have release of pyroclastic material on the surface, and more importantly and in much higher amount lava flows. The lava flows quickly cool off on the surface on the Earth, and as they do they pile up new layers of igneous rocks, thus new crust on the surface of the Earth, causing changes on the lithosphere and shaping it for the foreseeable future.
Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.
The static friction exerted on the block by the incline is
.
The given parameters;
- <em>mass of the block, = M</em>
- <em>coefficient of static friction in section 1, = </em>
<em /> - <em>angle of inclination of the plane, = θ</em>
<em />
The normal force on the block is calculated as follows;
Fₙ = Mgcosθ
The static friction exerted on the block by the incline is calculated as follows;

Thus, the static friction exerted on the block by the incline is 
Learn more here:brainly.com/question/17237604