Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²

Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
If no frictional work is considered, then the energy of the system (the driver at all positions is conserved.
Let
position 1 = initial height of the diver (h₁), together with the initial velocity (v₁).
position 2 = final height of the diver (h₂) and the final velocity (v₂).
The initial PE = mgh₁ and the initial KE = (1/2)mv₁²
where g = acceleration due to gravity,
m = mass of the diver.
Similarly, the final PE and KE are respectively mgh₂ and (1/2)mv₂².
PE in position 1 is converted into KE due to the loss in height from position 1 to position 2.
Therefore
(KE + PE) ₁ = (KE + PE)₂
Evaluate the given answers.
A) The total mechanical energy of the system increases.
FALSE
B) Potential energy can be converted into kinetic energy but not vice versa.
TRUE
C) (KE + PE)beginning = (KE + PE) end.
TRUE
D) All of the above.
FALSE
The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.